Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Univerzitní mateřská škola VŠB-TUO je jednou z univerzitních mateřských škol v České republice. Je situovaná v nové budově v srdci univerzitního kampusu. Byla vybudována Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava (VŠB-TUO) v rámci zlepšování sociálního zázemí pro akademiky i studenty. 

VŠB-TUO přispěla na vznik a provoz tohoto nadstandardního vzdělávacího zařízení v období let 2012 až 2014 částkou přesahující 14 milionů korun. Projekt byl podpořen také z prostředků Evropského sociálního fondu v rámci Řešení problematiky rovných příležitostí na VŠB-TUO, včetně vybudování univerzitní mateřské školy. Evropská unie v letech 2013 až 2014 přispěla na vybavení a první rok provozu částkou téměř 5 milionů korun.

Školka zahájila svůj provoz 2. září 2013 a v současnosti, ve třech moderně vybavených třídách, vzdělává 60 dětí ve věku od 2 do 7 let. 

V průběhu let byla postupně budována školní zahrada. Proběhly sadbové úpravy a vznikl environmetální koutek pro pěstování bylinek i zeleniny. Mobiliář byl doplněn o lavičky, lanovou pyramidu, dětskou lezeckou stěnu do kopce a velký didaktický domeček. Je obnovován dle možností školky.

V roce 2014 školka poskytovala stáže v rámci projektů OP VK, a sice: „Svět v pohybu“, jehož řešitelem byla VŠB-TUO, a „Školka nové generace“, jehož řešitelem bylo Hello language centre s.r.o. V roce 2021 jsme realizovali v rámci kurzu ERASMUS + stáž polytechnické výuky pro pedagogy z Malty. V roce 2022 jsme realizovali stáž badatelsky orientované výuky pro Národní pedagogický institut.

Poskytujeme pedagogické praxe studentům Vyšší odborné školy PRIGO, Vyšší odborné školy AHOL, Střediska vzdělávání s.r.o., Střední pedagogické školy sv. Anežky České.

Od roku 2021 jsme členem Krajské sítě podpory nadání v rámci Národního pedagogického institutu.

Od roku 2015 využíváme dotačního programu statutárního města Ostravy na podporu bilingvní a cizojazyčné výuky. Díky projektu „Podpora výuky angličtiny v Univerzitní mateřské škole VŠB-TUO“ získávají naši předškoláci kvalitní základy angličtiny, které jim otevírají cestu na základní školy s rozšířenou výukou anglického jazyka. 

Využíváme také dotačního programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu na území statutárního města Ostravy. V roce 2019/2020 jsme díky projektu „Malí objevitelé a badatelé“ rozšířili vzdělávací nabídku pro nadané děti, podpořili činnost koordinátora nadání a vybavily školku řadou konstrukčních stavebnic, pomůcek pro rozvoj logicko-matematického myšlení a badatelskou výuku. V roce 2020/2021 jsme díky projektu „Polytechnika hravě“ rozšířili vzdělávací nabídku pro děti o řemeslnou dílničku, dětské tkalcovské stavy, SAMI lišty, konstrukční sadu „Městečko MOY TOY“ a mechanické i elektronické stavebnice. 

V rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání jsme v letech 2016–2022 realizovali Šablony I, Šablony II a Šablony III, jejichž zdroje jsme využili především na personální podporu (pracovní pozice chůva, školní asistent) a na další vzdělávání pedagogických pracovníků. Náš projekt „Personální podpora univerzitní mateřské školy“ (2016–2018) je zařazen do fotoknihy MŠMT „Projekty OP VVV ve fotografiích“. 

V roce 2022 jsme využili výzvy z Národního plánu obnovy na nákup digitálních pomůcek pro vzdělávání dětí v sekvenčním programování.